2017/18 Results

Miller Tournament - Sunday 26th November 2017 (handicapped tournament events mixed doubles, ladies doubles, mens doubles)

Mens doubles
1st       9 games                       Jason Banfield & Andrew Frampton
2nd      6 games 16 points       Paul Marks & Rob Bugden
3rd       6 games 14 points       Andrew Millward & Andy Weeks
4th       4 games                       Francis Chudley & Dave Clarke
5th       3 games                       Robin Imms & Dave Calway
6th       2 games                       Caleb Maskell & Tom Rendle.

Ladies doubles
1st       6 games                       Iuli John & Louise Philps
2nd      3 games 55 points       Ruth Allen & Katie White
3rd       3 games 52 points       Mandy Cochrane & Meril George
4th       0 games                       Angie Head & Helen Emtage
 
Mixed doubles
1st       11 games                     Miles McBain & Laura Staddon
2nd      8 games 56 points       Kevin Robinson & Jenny Tutton
3rd       8 games 50 points       Andrew Millward & Iuli John
4th       7 games                       Francis Chudley & Louise Philps
5th       6 games                       Charlie Squibb & Lynn Miller
6th       5 games 104 points     Roger Dewane & Liz White
7th       5 games 100 points     Cliff Aston & Helen Emtage
8th       5 games 91 points       Robin Imms & Katie White
9th       5 games 80 points       Jason Banfield & Mandy Cochrane
10th     4 games                       Dave Clarke & Steph Lipton
11th     2 games                       Andy Weeks & Angie Head
12th     1 game                         Chris Bayliss & Cleo Evans

 

Chaplin Tournament -  Sunday 18th February 2018 (handicapped tournament events mixed doubles, ladies doubles, mens doubles)

Mens Doubles

1st       10 games         Andy Millward & Ian Wallace (Gryphon/Dorchester)

2nd      10 games         Rueben Biggs & Tom Flechon (Gryphon)

3rd       9 games           Chris Dawson & Dave Clarke            (Yeovil)

4th       9 games           Bis Oozageer & James Stabb (Gillingham)

5th       8 games           Andy Whale & Peter Lewis (Dorchester)

6th       5 games           Robin Imms & Dave Calway  (Gryphon/Wessex Wanderers)

7th       4 games           Francis Chudley & Rob Bugden (Yeovil/Gryphon)

8th       1 game             Chris Bayliss & James Watts  (Bridport)

Ladies doubles

1st       5 games           Kirstie Allen & Steph Lipton (Yeovil)

2nd      4 games           Ruth Allen & Katie White (Gryphon)

3rd       3 games           Meril George & Mandy Cochrane (Gillingham)

4th       0 games           Louise & Katy Philps (Wareham)

Mixed doubles

1st       7 games 35 points       Dave & Caroline Clarke (Yeovil)

2nd      7 games 26 points       Andy Millward & Angie Strange (Gryphon)

3rd       7 games 23 points       Chris Dawson & Kirstie Allen (Yeovil)

4th       5 games                       Kevin Robinson & Jenny Tutton (Wessex Wanderers)

5th       5 games                       Robin Imms & Katie White (Gryphon)

6th       4 games                       Chris Bayliss & Cleo Evans (Bridport)

7th       4 games                       Francis Chudley & Louise Philps (Yeovil)

8th       3 games                       James Stabb & Meril George (Gillingham)

9th       3 games                       Cliff Aston & Helen Emtage (Cerne Abbas)

10th     0 games                       Bis Oozageer & Mandy Cochrane (Gillingham)

 

MIXED DIVISION 1

The winners of Div 1 were Gryphon 1 and the winners of Div 2 were Bridport. The final tables will be loaded shortly.

@15th Dec

SES Mixed League - Overall Standings 2017-18 Div 1

 

Team

P

W

L

D

GF

GA

 
 

Gryphon 1

5

5

0

0

51

20

 

Yeovil BC 1

4

1

3

0

30

32

 

Dorchester

3

1

2

0

19

23

 

WW1

2

1

1

0

8

17

 

Gryphon 2

2

0

2

0

6

22

 

 

 

MIXED DIVISION 2

@15th Dec

SES Mixed League - Overall Standings 2017-18 Div 2

 

Team

P

W

L

D

GF

GA

 
 

Bridport

6

6

0

0

63

20

 

Yeovil BC 2

5

3

2

0

35

31

 

Gryphon 3

5

2

2

1

32

36

 

Bishops Caundle

5

1

4

0

27

42

 

Cerne Abbas

5

1

4

0

25

50

 

WW2

3

1

1

1

21

20

 

 

 

LEVELS LEAGUES

The following are the final results for this season and the final positions. A few more no shows than other seasons and some near illegible scoresheets, but otherwise another successful season.

PREMIER

18.10.17

8.11.17

16.2.18

16.3.18

4.4.18

PTS

PTS

 

 

W

L

W

L

W

L

W

L

W

L

WON

LOST

POS.

Yeovil 1

7.5

2.5

8

3

7

2

6

3

7

3

35.5

13.5

1

Mendip

3

7

6

4

8

1

2

6

4

6

23

24

2

Yeovil 2

4

6

7

3

0

6

4

4

6

3

21

22

3

K.A.Wizards

7.5

1.5

3

6

0

6

8

0

0

8

18.5

21.5

4

Wincanton

2

7

0

8

4

4

1

8

6

3

13

30

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 1

7.9.17

13.10.17

12.12.17

4.1.18

26.1.18

WON

PTS

 

 

W

L

W

L

W

L

W

L

W

L

FOR

LOST

POS.

Dorchester 2

5

5

8

0

8

1

8

1

6

2

35

9

1

Vortex

8

1

6

5

7

2

5

4

2

6

28

18

2

Dorchester 1

6

2

1

8

4

4

6

2

4

4

21

20

3

Yeovil 3 

1

8

5

4

2

6

0

8

8

0

16

26

4

Yeovil 4

2

6

3

6

0

8

2

6

0

8

7

34

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 2

31.10.17

27.11.17

9.1.18

16.3.18

2.5.18

PTS

PTS

 

 

W

L

W

L

W

L

W

L

W

L

WON

LOST

POS.

Yeovil 5

0

8

8

1

8

1

8

1

8

0

32

11

1

Gryphon 3

6

4

5

6

6

4

3

6

5

4

25

24

2

Gryphon 2

4

4

4

6

4

5

7

4

5

5

24

24

3

Wessex Wanderers 1

8

2

6

4

5

6

0

8

4

6

23

26

4

Gryphon 4

5

5

2

8

1

8

5

4

1

9

14

34

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 3

2.10.11

21.11.17

18.1.18

9.3.18

6.4.18

PTS

PTS

 

 

W

L

W

L

W

L

W

L

W

L

WON

LOST

POS.

K.A.Wizards 2

8

0

8

0

0

8

8

0

8

0

32

8

1

Yeovil 6

6

2

6

3

8

0

6

3

6

2

32

10

2

Bridport 1

4

4

4

5

5

4

4

4

0

8

17

25

3

Crewkerne 1

0

8

4

6

6

3

3

6

4

5

17

28

4

Gryphon 5

2

6

0

8

2

6

0

8

3

6

7

34

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 4

15.9.17

4.10.17

6.2.18

22.2.18

14.3.18

PTS

PTS

 

 

W

L

W

L

W

L

W

L

W

L

WON

LOST

POS.

Cerne Abbas 1

4.5

7.5

6

5

8

1

6

4

7

3

31.5

20.5

1

Gryphon 7

5.5

6.5

7

4

6

3

6

5

4

5

28.5

23.5

2

Dorchester 3

7.5

2.5

3

6

5

6

6

5

5

5

26.5

24.5

3

Beaminster

6

5

5

4

4

6

5

5

5

4

25

24

4

Gryphon 6

4.5

6.5

4

6

1

8

3

7

2

6

14.5

33.5

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 5

20.9.17

12.10.17

18.10.17

23.2.18

16.4.18

PTS

PTS

 

 

W

L

W

L

W

L

W

L

W

L

WON

LOST

POS.

Bridport 2

8

0

8

1

8

1

8

1

8

1

40

4

1

Crewkerne 2

6

2

7

2

6

5

7

2

6

4

32

15

2

Wessex Wanderers 2

3

7

4

5

6

3

4

4

4

4

21

23

3

Cerne Abbas 2

4

5

2

6

3

6

0

8

4

6

13

31

4

Gryphon 8

1

8

1

8

0

8

2

6

1

8

5

38

5

 

KNOCKOUT COMPETITION

Knockout Tournament Final - Wed 18th April 2018 @ Gryphon Sports Centre

1st Round                       Semi Final                   Final
Yeovil 1 vs Cerne Abbas             Cerne Abbas                        

WW1 vs Gryphon 2                     Wessex Wanderers 1

                                                                           Cerne Abbas vs  Wessex Wanderers 2

Gryphon 3 vs Dorchester            Gryphon 3

Bridport vs WW2                          WW2  

 

The winners are Wessex Wanderers 2

Well done to the finals team Pete Wright, Helen Rees, Mike Horsey and Sarah House

Thank you to Rob Bugden for organising the final on the night and both teams for providing some lovely food at the end